Laparoskopowe założenie regulowanej opaski żołądkowej (LAGB)
REGULOWANA OPASKA ŻOŁĄDKOWA
Od wielu lat regulowana opaska jest jedną z najpopularniejszych metod operacyjnego leczenia otyłości w Europie. Operacja ta należy do stosunkowo prostych i odwracalnych, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla pacjentów jak i chirurgów. Regulowana silikonowa opaska jest zakładana wokół górnej części żołądka w trakcie zabiegu laparoskopowego, co wiąże się jedynie z niewielkimi nacięciami. W efekcie tego zabiegu zostaje wytworzony nowy mały zbiornik żołądka, który ogranicza ilość jedzenia jaka może zostać spożyta jednorazowo, a jednocześnie zwężone ujście wydłuża czas potrzebny na opróżnienie żołądka. Ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przekłada się na utratę masy ciała.
System opaski LAP BAND jest najczęściej stosowanym systemem regulowanej opaski żołądkowej na świecie. Została ona zastosowana już u ponad 500 000 pacjentów. Efektywność i bezpieczeństwo tej opaski jest poparta bogatym zasobem badań klinicznych.
Zalety
- nieskomplikowana procedura laparoskopowa, nie pozostawiająca większych blizn,
- najmniej inwazyjne podejście chirurgiczne,
- brak konieczności cięcia i zszywania żołądka,
- indywidualna, elastyczna regulacja,
- metoda w pełni odwracalna,
- krótki okres hospitalizacji,
- najniższy odsetek powikłań operacyjnych,
- niezakłócone wchłanianie składników odżywczych oraz witamin,
- najniższy odsetek śmiertelności.
Wady
- wymaga zastosowania implantu,
- wolniejsza początkowa utrata masy ciała niż w przypadku innych bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych.
- dla uzyskania najbardziej optymalnych rezultatów, ważne jest, aby pacjenci przystępowali do programu kontroli pooperacyjnej z jednoczesnym zaangażowaniem się w zmianę nawyków żywieniowych.
System LAP-BAND
Najczęściej stosowana na świecie regulowana opaska żołądkowa. Opaska żołądkowa LAP-BAND była jedną z pierwszych regulowanych opasek żołądkowych dostępnych na rynku. System posiada udowodnioną skuteczność oraz działanie podparte długoletnim doświadczeniem. System LAP-BAND jest produktem pozwalającym na minimalnie inwazyjną, regulowaną i w pełni odwracalną metodę leczenia otyłości. Jest sposobem na poprawę stanu zdrowia, jakości życia oraz redukcję ryzyka związanego z nadmierną wagą ciała.
Opis systemu
Silikonowa Opaska LAP-BAND została specjalnie zaprojektowana, aby mogła być umieszczona dookoła górnej części żołądka, a następnie wypełniona solą fizjologiczną. Po założeniu opaski, żołądek zostaje podzielony na dwie części: górną i dolną. Z górnej części powstaje niewielki zbiornik, który umożliwia spożywanie jedynie niewielkich posiłków. Opaska kontroluje wielkość ujścia i szybkość przepływu treści z górnej części żołądka do dolnej. Kiedy ujście jest mniejsze, pacjent czuje się szybciej pełny i syty oraz nie staje się głodny między posiłkami. Podczas zabiegu opaska zostaje połączona z „portem”, który umieszczany jest tuż pod skórą. Dzięki portowi, chirurg jest w stanie w trakcie kontroli pooperacyjnej zmienić wielkość ujścia poprzez dodanie lub odjęcie odpowiedniej ilości soli fizjologicznej. Taka możliwość regulacji pomaga w kontroli utraty wagi. Jeśli opaska jest zbyt luźna, a utrata wagi nieodpowiednia, podanie większej ilości soli fizjologicznej spowoduje zmniejszenie wielkości ujścia ograniczając tym samym ilość pożywienia, które może przez nie przejść. W przypadku za ciasnej opaski, chirurg opróżnia opaskę z soli fizjologicznej, aby ja poluźnić redukując poziom restrykcji.
Następna generacja – System LAP-BAND AP
Producent systemu LAP-BAND, firma Allergan, nawiązała współpracę z wiodącymi chirurgami w celu opracowania rozwiązania, które spełniałoby wiele kryteriów „idealnej” opaski żołądkowej. Produkt ten został zaprojektowany z myślą o tym, aby wyeliminować wiele znanych zagrożeń oraz aby zapewnić unikalne korzyści w porównaniu z innymi regulowanymi opaskami. Efektem tej współpracy jest czwarta generacja systemu – LAP-BAND AP.
Innowacyjna konstrukcja
Nowa generacja systemu LAP BAND AP daje zarówno chirurgowi jak i pacjentowi możliwość czerpania korzyści z najnowszych technologii w dziedzinie regulowanych opasek żołądkowych.
Główne korzyści:
- specjalna konstrukcja ułatwia założenie opaski, redukując czas oraz ryzyko komplikacji,
- miękka, szeroka opaska łagodnie owija żołądek. Zwiększona powierzchnia przylegania opaski do żołądka stymuluje większą ilość receptorów w żołądku zapewniając szybkie uczucie sytości,
- system LAP-BAND AP cechuje unikalna technologia OMNIFORM. Opaska składa się z kompletu komór, które wspólnie formują pełny „pierścień” dookoła żołądka. W trakcie napełniania opaska zachowuje swój równomierny kolisty kształt, co zapewnia lepszy kontakt ze ścianą żołądka. W konstrukcji opaski nie znajdziemy żadnych twardych krawędzi, które mogłyby uszkodzić delikatną tkankę żołądka tak jak dzieje się to w przypadku innych rozwiązań. Dzięki technologii OMINIFORM nie ma zagrożenia powstania wycieku z opaski,
- system LAP-BAND AP posiada szeroki zakres regulacji, który umożliwia prawidłowe dopasowanie opaski. Cecha ta pozwala osiągnąć optymalny rozmiar ujścia, który zapewnia najlepsze indywidualne rezultaty utraty wagi,
- LAP-BAND AP jest dostępny w dwóch rozmiarach – może być dobrany przez chirurga zależnie od potrzeb.
Utrata wagi za pomocą systemu LAP-BAND
Opaska LAP-BAND jest produktem, który pomoże Ci osiągnąć trwałą utratę masy ciała poprzez ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, redukcję Twojego apetytu oraz spowolnienie trawienia. Należy jednak pamiętać, że system LAP-BAND nie rozwiąże problemów z otyłością bez Twojej pomocy. To, ile stracisz na wadze, zależy nie tylko od opaski, ale również od Twojej motywacji oraz zaangażowania w zmianę trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Zważywszy na to, iż niektórzy pacjenci tracą więcej kilogramów niż inni, może się zdarzyć, że nie uda Ci się osiągnąć wymarzonej wagi. Jednak z pewnością wraz z utratą zbędnych kilogramów zyskasz na zdrowiu i poprawie własnego wizerunku.
Ogólnoświatowe badanie kliniczne udowodniły, iż System LAP-BAND jest bardzo efektywny w redukcji wagi u otyłych pacjentów.
Implantacja systemu LAP-BAND
System LAP-BAND przeważnie zakładany jest na żołądek laparoskopowo pod działaniem ogólnej narkozy. Kluczową zaletą operacji laparoskopowej jest fakt, iż wymaga ona jedynie niewielkich nacięć, dzięki czemu proces rekonwalescencji jest szybszy, mniej bolesny i ryzykowny, jak również gwarantuje mniejsze blizny. W pierwszej kolejności chirurg dokonuje małych nacięć w powłokach brzucha w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Dzięki umiejscowionej w ten sposób wąskiej kamerze endoskopowej, chirurg jest w stanie obserwować i kontrolować przebieg operacji na ekranie monitora. W trakcie zabiegu chirurg tworzy niewielki tunel za górną częścią żołądka w celu owinięcia go opaską. Następnie opaska jest zamykana wokół żołądka i częściowo napełniana na okres od 4 do 6 tygodni. W tym okresie opaska nie jest w pełni napełniona dlatego też nie ogranicza jeszcze ilości przyjmowanych pokarmów.
Zalety Systemu LAP-BAND:
Minimalna urazowość
- najmniej inwazyjna chirurgiczna metoda leczenia otyłości,
- brak zmian w przebiegu przewodu pokarmowego,
- brak cięcia i zszywania ścian żołądka czy też jelita grubego,
- małe nacięcie oraz niewielkie blizny,
- krótki pobyt w szpitalu, szybsza rekonwalescencja przy mniejszym bólu
Mniej zagrożeń i skutków ubocznych
- znacząco niższe ryzyko zgonu w porównaniu z innymi chirurgicznymi metodami leczenia otyłości,
- niskie ryzyko niedoborów żywieniowych, które jest związane np. z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego,
- zminimalizowane ryzyko utraty włosów,
- brak występowania zespołu poposiłkowego.
Możliwość regulacji
- pozwala na indywidualny stopień restrykcji dla uzyskania idealnego, długotrwałego współczynnika utraty masy ciała,
- dodatkowe regulacje wykonywane są bez konieczności kolejnych zabiegów operacyjnych,
- w przypadku ciąży istnieje możliwość dopasowania wielkości ujścia do zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze.
Odwracalność
- opaska w każdej chwili może zostać usunięta,
- możliwość przywrócenia żołądkowi pierwotnego kształtu i funkcji.
Efektywna, długotrwała utrata wagi
- ponad 500 tys. opasek systemu LAP-BAND zostało z powodzeniem użytych na całym świecie,
- metoda nr 1 dla wielu chirurgów,
- 1300 opublikowanych artykułów medycznych na przestrzeni ostatnich 15 lat.
Kto kwalifikuje się do operacji z użyciem systemu LAP-BAND?
Możesz poddać się zabiegowi chirurgicznemu jeśli:
- masz skończone 18 lat,
- twój wskaźnik BMI wynosi 40 lub Twoja waga przekracza przynajmniej dwukrotnie wagę właściwą,
- cierpisz na otyłość od ponad 5 lat,
- twoje próby pokonania nadwagi odniosły tylko krótkotrwały skutek,
- nie cierpisz na żadne inne choroby, które mogą być przyczyną Twojej otyłości,
- jesteś przygotowany do radykalnych zmian w przyzwyczajeniach żywieniowych i stylu życia,
- chętnie podchodzisz do kontroli lekarskich,
- nie nadużywasz alkoholu.
- jeśli Twoje BMI wynosi ponad 35 i cierpisz na poważne dolegliwości zdrowotne spowodowane nadwagą, możesz również kwalifikować się do zabiegu chirurgicznego. Twój chirurg podejmie decyzje w oparciu o dodatkowe kryteria.
System LAP-BAND – Procedura Chirurgiczna
Przed operacją
Przed zabiegiem, zostaniesz poinformowany przez chirurga o szczegółach procedury. Twój lekarz może zwrócić się do Ciebie z prośbą abyś skonsultował z innymi ekspertami, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć proces operacyjny jak i postępowanie następujące po nim. Do wspomnianych ekspertów zaliczają się:
- dietetyk
- fizykoterapeuta
- psycholog
- inni specjaliści
Przed operacją zostaniesz poddany szeregowi zabiegów badających stan Twojego zdrowia. Gdy nadejdzie właściwy moment, zostaniesz przyjęty do szpitala w dniu, lub przed dzień operacji
Operacja
Tuż przed operacją zostaniesz wprowadzony w stan ogólnej narkozy. Operacja zostanie przeprowadzana laparoskopowo, co oznacza jedynie niewielką ilość małych nacięć. Podczas operacji opaska zostanie umiejscowiona dookoła górnej części Twojego żołądka w celu utworzenia niewielkiego zbiornika. Specjalny port do regulacji opaski zostanie umieszczony pod skórą i zostanie połączony z opaską silikonowym drenem. Zazwyczaj cała procedura trwa około jednej godziny.
Po operacji
Kiedy znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać lekki ból, który zazwyczaj można uśmierzyć popularnymi lekami przeciwbólowymi. Personel szpitalny pomoże Ci wstać z łóżka i zacząć poruszać się tak szybko, jak tylko to możliwe, aby zapobiec zatorom, problemom oddechowym, czy też odleżynom.
Dzień po operacji
Dzień po zabiegu operacyjnym pacjent poddany jest prześwietleniu Roentgena. Pozwala to na ocenę, czy opaska LAP-BAND znajduję się we właściwym miejscu oraz to czy ujście jest otwarte. Przed takim badaniem możesz zostać poproszony o połknięcie specjalnego kontrastu, który ułatwi badanie. W przypadku zastosowania systemu LAP-BAND hospitalizacja trwa około 24 godziny, jednak zdarza się, że różni się ona w zależności od procedur szpitalnych jak i od ewentualnych komplikacji. Jeśli nie wystąpią żadne trudności, powinieneś powrócić do codziennego trybu życia w przeciągu tygodnia lub dwóch od operacji.
Pierwsza regulacja
Pierwsza regulacja opaski przeważnie ma miejsce 4-6 tygodni po operacji. Regulacja często dokonywana jest przy asyście prześwietlenia RTG, aby lekarz mógł z łatwością zlokalizować port. Może być ona przeprowadzona w ambulatorium lub gabinecie lekarskim przez Twojego chirurga, wykwalifikowaną pielęgniarkę lub radiologa.
Kolejne regulacje
Kolejne regulacje zostaną wykonane w przeciągu następnych miesięcy, aż do momentu, gdy lekarz będzie pewien, że została osiągnięta optymalna restrykcja. Następnie utrata Twojej wagi będzie monitorowana podczas kolejnych kontroli i ewentualnych regulacji.
Twoja motywacja kluczem do Twojego sukcesu
Twój udział jest niezbędny aby opaska należycie spełniała swoją funkcję. Pamiętaj, iż System LAP-BAND jest jedynie narzędziem które ma na celu pomóc Ci dostosować się do nowych nawyków żywieniowych. Ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Tobie jako odpowiedzialnym pacjencie. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby stosować się do wyznaczonych programów żywieniowych i być pod stałą opieką zespołu lekarzy których zadaniem jest monitorować Twoje postępy i wspierać Cię w razie potrzeby. Niemniej ważne jest wsparcie Twojej rodziny i przyjaciół, którzy wspomogą Cię w Twoim przedsięwzięciu na drodze do zdrowszego trybu życia.
Życie z systemem LAP-BAND (regulowanej opaski żołądkowej)
Zabieg chirurgiczny jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Wybierając system LAP-BAND dajesz sobie szansę na nowe, lepsze życie. Twój sukces wymaga wdrożenia w życie programu, który umożliwi Ci osiągnięcie zamierzonych celów. Taki program opierający się na profesjonalnym wsparciu powinien zawierać rutynowe kontrole lekarskie jak i udział w grupach wsparcia. Współpracuj z chirurgiem i innymi specjalistami, słuchaj się ich rad i komunikuj się z nimi tak często, jak jest to potrzebne.
Aby osiągnąć jak największe korzyści z Twojego programu należy przestrzegać 10 najważniejszych zasad:
Dekalog pacjenta po założeniu regulowanej opaski żołądkowej
- Spożywaj jedynie trzy małe posiłki dziennie oraz dwie przekąski w formie owoców.
- Jedz i przeżuwaj powoli (15-20 razy na każdy kęs).
- Przestań jeść jak tylko poczujesz uczucie sytości.
- Nie popijaj podczas posiłku.
- Nie spożywaj wysokokalorycznych przekąsek pomiędzy posiłkami.
- Spożywaj jedynie wysokowartościowe artykuły spożywcze.
- Unikaj włóknistego jedzenia.
- Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia.
- Pij jedynie napoje niskokaloryczne.
- Ćwicz przynajmniej 30 min dziennie.
- Naucz się korzystać z opaski żołądkowej jako narzędzia, które ma pomóc Ci w walce z nadwagą.
Przystosowanie się do nowego stylu życia
Regulacja systemu LAP-BAND jest dokonywana bezoperacyjnie przy użyciu cienkiej igły wprowadzanej przez skórę do portu. W trakcie tego zabiegu w opasce jest regulowany poziom napełnienia solą fizjologiczną. Możliwość regulacji opaski jest unikalną cechą systemu LAP-BAND. Pozwala ona Twojemu chirurgowi na dopasowywanie opaski do Twoich potrzeb. Podczas procedury zakładania, opaska jest pusta lub tylko częściowo wypełniona solą fizjologiczną. Pierwsza regulacja opaski następuje z reguły w okresie od 4 do 6 tygodni po operacji.
Chirurg, decydując kiedy należy przeprowadzić pierwszą regulację opaski, rozważy następujące aspekty:
- Twoją dotychczasową utratę wagi,
- ilość pożywienia, jakie jesteś w stanie spożyć,
- jak aktywny tryb życia prowadzisz,
- ilość płynu, który do tej pory znajduje się w opasce.
- System LAP-BAND zapewnia Ci możliwość optymalnego, ale przede wszystkim bezpiecznego obniżenia wagi, dlatego też nie musisz spieszyć się z regulowaniem opaski, dopóki nie będzie to konieczne.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jak długo zajmie rekonwalescencja?
Jeśli zabieg został przeprowadzony laparoskopowo, pacjent spędza w szpitalu przeważnie około 24 godziny. Przeciętnemu pacjentowi potrzebny jest tydzień na powrót do pracy, a od miesiąca do sześciu tygodni, aby rozpocząć ćwiczenia. W przypadku komplikacji lub konieczności przeprowadzenia operacji „na otwarto”, powrót do zdrowia może się wydłużyć.
Czy będę często chorować po operacji?
System LAP-BAND ogranicza ilość spożywanych pokarmów. Jeśli czujesz mdłości lub jesteś przewlekle chory, może to oznaczać, że przeżuwasz swoje posiłki nie dość dokładnie lub niewłaściwie stosujesz się do zaleceń dietetyka. Może to również oznaczać, że umiejscowienie opaski jest niepoprawne i koniecznie będzie skontaktowanie się z lekarzem, gdy mdłości nie ustąpią. Powinno się unikać wymiotów, ponieważ mogą spowodować rozciągnięcie się utworzonego w trakcie operacji małego zbiornika żołądka. Ten sam problem może również prowadzić do ześlizgiwania się części żołądka przez opaskę zmniejszając rezultaty operacji. W niektórych przypadkach może być konieczny kolejny zabieg.
Jak dużo kilogramów mogę stracić?
Utrata zbędnych kilogramów jest kwestią indywidualną, a na obniżenie wagi wpływa kilka czynników. Opaska powinna być odpowiednio umiejscowiona, a pacjent powinien konsekwentnie kontynuować zmianę trybu życia. Chirurgia otyłości nie jest „cudownym lekiem”, a waga nie obniży się sama z siebie. Istotne jest, aby od samego początku określić, ile kilogramów chcielibyśmy zrzucić. W pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W okresie od 12 do 18 miesięcy po operacji średnia tygodniowa utrata wagi jest mniejsza. Należy pamiętać, iż utrata wagi powinna następować stopniowo. Zbyt szybka utrata wagi powoduje ryzyko powikłań zdrowotnych i może prowadzić do wielu komplikacji. Głównym celem jest utrata wagi, która zapobiega i rozwiązuje problemy zdrowotne powiązane z otyłością.
Jakie są rezultaty stosowania LAP-BAND w porównaniu z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego?
Obserwacje potwierdzają, iż przy zastosowaniu zabiegu Ominięcia Żołądkowego, pacjenci w ciągu pierwszego roku tracą wagę szybciej. Jednakże badania wskazują, iż w okresie 5 lat po operacji pacjenci poddani zabiegowi przy użyciu systemu LAP-BAND osiągają porównywalne wyniki z pacjentami poddanym procedurze Ominięcia Żołądkowego. Pacjent powinien skoncentrować się na długofalowym odchudzaniu i pamiętać, że najlepsze wyniki daje odchudzanie stopniowe, redukujące zagrożenia zdrowotne związane z otyłością .
Czy będzie konieczne poddanie się operacji plastycznej w celu pozbycia się nadmiaru skóry, po znacznej utracie wagi?
Nie zawsze jest to konieczne. Z zasady, operacja plastyczna nie jest przeprowadzana w ciągu pierwszego lub drugiego roku po zabiegu. Niekiedy skóra samoistnie kształtuje się wokół nowych tkanek ciała. Zanim zaczniesz rozważać operacje plastyczną daj skórze czas na przystosowanie.
Czy System LAP-BAND ogranicza w jakikolwiek sposób aktywność fizyczną?
System LAP-BAND System w żaden sposób nie ogranicza aktywności fizycznej.
Czy System LAP-BAND wymaga częstych wizyt u lekarza po operacji?
Regularne wizyty u Twojego lekarza są nieodłączną częścią postępowania po zastosowaniu LAP-BAND. Wielu chirurgów przyjmuje pacjentów na kontrole raz lub dwa razy w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca po operacji oraz co 4 lub 12 tygodni w okresie jednego roku. Przy okazji niektórych z tych wizyt dokonywane są regulacje opaski. Na przestrzeni kolejnych 2 lat wizyty odbywają się co 3-6 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb.
W jaki sposób opaska jest regulowana?
Wszelkie regulacje opaski przeprowadzane są w ambulatoriach lub gabinetach lekarskich. Cienka igła zostaje wprowadzona do portu przez skórę w celu dodania lub odjęcia soli fizjologicznej. Taki zabieg trwa na ogół kilka minut i większość pacjentów postrzega go jako bezbolesny.
Czy powinnam/nienem być szczególnie ostrożna/y w obchodzeniu się z portem?
Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących portu. Umiejscowiony jest on tuż pod skórą na ścianie brzucha. Po zagojeniu się rany operacyjnej, port nie powinien powodować dyskomfortu czy też ograniczać sprawności ruchowej pacjenta. Jedyna dolegliwość, jaka może wystąpić to dyskomfort w momencie regulacji opaski. W przypadku uporczywego dyskomfortu, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.
Czy opaskę można usunąć?
Otyłość to chroniczna choroba, która wymaga leczenia przez całe życie. W związku z tą potrzebą system LAP-BAND został specjalnie zaprojektowany, aby mógł być stosowany dożywotnio. Jednakże jeśli pojawią się poważne problemy związane z opaską lub gdy pacjent nie będzie potrafił przystosować się do nowego trybu życia i racjonalnego odżywiania może zostać podjęta decyzja o jej usunięciu. Po usunięciu opaski żołądek powraca do swojego pierwotnego kształtu, a układ trawienny funkcjonuje normalnie. Pacjent powinien mieć na uwadze fakt, iż po usunięciu opaski bardzo prawdopodobne jest, że powróci on do swojej wagi sprzed operacji.
Czy to prawda, że można mieć rano uczucie ciaśniejszej opaski?
Takie uczucie jest powszechnie znane. Dotyczy ono szczególnie pacjentów tuż po wizycie kontrolnej, w trakcie której nastąpiła regulacja opaski lub pacjentów z ciasno założoną opaską. W ciągu dnia zawartość wody w organizmie zmienia się, co czasami może powodować taki rodzaj odczucia. Niektóre z pacjentek zauważyły, iż uczucie ciaśniejszej opaski ma miejsce także w okresie menstruacji.
Co może się stać jeśli zachoruję?
Jedną z większych zalet opaski LAP-BAND jest to, że może ona być regulowana. Jeśli w przypadku choroby okaże się, że musisz jeść więcej, opaska może zostać poluzowana przez odjęcie soli fizjologicznej. Po powrocie do zdrowia, kiedy ponownie będziesz chciał/a korzystać z funkcji opaski, może ona zostać ponownie zaciśnięta za pomocą zwiększenia w niej ilości soli fizjologicznej. Jeśli nie będzie możliwości wystarczającego poluzowania opaski, może zostać ona usunięta.
Co w przypadku ciąży?
Przy utracie wagi łatwiej jest zajść w ciążę. Twój cykl menstruacyjny może stać się bardziej regularny. Jeśli niezbędne jest dostarczanie większej ilości pożywienia podczas ciąży, opaska może zostać poluzowana. Po ciąży opaska może zostać ponownie bezproblemowo zaciśnięta tak, aby spełniała swoje funkcje w procesie odchudzania.
Czy konieczne jest stosowanie suplementów witaminowych?
Jeśli nie jesteśmy w stanie czerpać wystarczającej ilości witamin z trzech małych posiłków dziennie, będziemy potrzebowali dostarczać je w postaci suplementów. W trakcie regularnych kontroli Twój lekarz zweryfikuje, czy potrzebujesz więcej składników, takich jak witamina B12, kwasu foliowy czy żelazo.
Co z innymi lekami?
Pacjent powinien mieć możliwość spożywania przepisanych mu leków. Zalecane jest stosowanie leków w kapsułkach, przepoławianie większych tabletek na mniejsze lub rozpuszczanie ich w wodzie. Dzięki takiemu działaniu nie będzie ryzyka, że utkną one w ujściu i spowodują dolegliwości. Chirurg może wspomnieć, abyś unikał/a aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one podrażniać żołądek. Problemy wywołane przez leki mogą prowadzić do potrzeby usunięcia opaski.
Żywienie i dieta po operacji
Jak postępować?
Po operacji potrzebny Ci będzie specjalny plan żywieniowy. Skonsultuj się ze swoim chirurgiem i/lub dietetykiem, którzy pomogą Ci w przyswojeniu sobie zmian w trybie życia. Bardzo istotne jest, aby od razu po operacji stosować się do zaleceń żywieniowych, tak aby mogła szybko następować regeneracja żołądka.
Z reguły proces ten zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Bardzo ważne jest, aby szczególnie w pierwszych miesiącach po operacji nie narażać wytworzonego małego zbiornika żołądka na rozciąganie. Do takiego stanu mogą doprowadzić wymioty, których należy unikać. Zwracanie treści żołądkowej może również zwiększać szansę na ześlizgnięcie się żołądka przez opaskę.
Kilka pierwszych dni
Czy tuż po operacji mogę pić i spożywać pokarmy?
Tuż po operacji dozwolone jest okazjonalne popijanie wody małymi łyczkami lub ssanie kostek lodu. Każda większa dawka płynów jest niewskazana. Dobę po operacji możesz spożywać trochę więcej płynów, jednakże w niewielkich ilościach i w odstępach czasu. Oprócz wody możesz pić też inne płyny o odpowiedniej ilości kalorii. Spożywanie zbyt dużej ilości płynów może prowadzić do nudności i wymiotów.
Czy będę odczuwać głód po zastosowaniu Systemu LAP-BAND?
System LAP-BAND sprawia, iż pacjent je mniej i czuje się syty za sprawą dwóch czynników:
przez redukcję pojemności żołądka,
przez wydłużenie okresu przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Stosując się do wytycznych żywieniowych oraz przeżuwając pożywienie dokładnie i powoli pacjent nie powinien czuć się głodny. Pamiętajmy, że System LAP-BAND jest narzędziem którego zadaniem jest pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe.
Pierwsze cztery tygodnie po operacji
Co powinno się jeść przez pierwszy miesiąc?
Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji rekomendowane są następujące płyny oraz produkty spożywcze:
- barszcz lub inne niezabielane zupy (bez warzyw czy mięsa),
- niskotłuszczowy jogurt,
- odtłuszczone mleko,
- galaretki,
- sok owocowy lub kompot.
Z biegiem czasu przejdziesz na bardziej stałe pożywienie, według wskazań chirurga i/lub dietetyka. Należy pamiętać, że przez pierwsze tygodnie ważniejsze jest przyzwyczajenie żołądka do opaski, niż samo tracenie na wadze. Podsumowując, powinnaś/nieneś ściśle stosować się do zaleceń dietetyka.
Kolejne sześć tygodni
W tym okresie można wprowadzić do diety gęstsze zupy, które pomogą żołądkowi przyzwyczaić się do bardziej treściwego pożywienia. Niektóre produkty takie jak chleb, czerwone mięso i ryż mogą wciąż sprawiać problemy, dlatego lepiej spożywać delikatniejsze, lekkostrawne potrawy. Do takich produktów zaliczają się białe mięso oraz ryby. Każdy produkt spożywczy przeżuwaj dokładnie i powoli. Jeśli masz protezę, upewnij się, że jedzenie jest pocięte na wystarczająco małe kawałki. Nie przestrzegając tych wskazówek, narażasz się na wymioty, podrażnienia żołądka lub obrzęki. Jeśli stały pokarm spowoduje nudności i wymioty, wróć do diety płynnej.
Z czasem zacznij dodawać gęstsze produkty, aż w końcu wzbogać dietę o pokarm stały. Zawsze pytaj o poradę swojego dietetyka lub lekarza prowadzącego. Wymioty mogą zwiększyć ryzyko ześlizgnięcia się żołądka przez opaskę lub rozciągnięcie małego zbiornika żołądka nad opaską.
Twój plan żywieniowy
Kiedy już przyzwyczaisz swój żołądek do właściwego trawienia pokarmów stałych, będziesz musiał/a zwrócić szczególną uwagę na dietę. Płyny przepływają szybko przez zmniejszony zbiornik żołądka nie zapewniając uczucia sytości. Od teraz unikaj wysokokalorycznych napojów. Pij wodę, rosół, herbatę i czarną kawę bez cukru. Zbyt wiele jedzenia lub duże kęsy mogą zablokować ujście z utworzonego małego zbiornika żołądka. Możesz uniknąć tego problemu przeżuwając każdy kęs powoli oraz połykając jedynie niewielkie porcje. Spożywaj jedynie trzy posiłki dziennie bogate w wystarczającą ilość składników odżywczych. Twój lekarz może również zalecić Ci spożywanie przekąsek owocowych. Należy pamiętać, że zdrowy posiłek składa się z owoców, warzyw, mięsa, chleba oraz produktów mlecznych.
Po jaki rodzaj artykułów spożywczych mogę sięgać?
Przedstawiony poniżej przewodnik żywieniowy pomoże Ci skomponować zdrowe i dobre posiłki. Będą one zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu. Skonsultuj wybór produktów spożywczych z Twoim dietetykiem lub chirurgiem.
Owoce i warzywa
- jedna do dwóch porcji świeżych owoców dziennie,
- dwie do trzech porcji świeżych warzyw dziennie.
Pieczywo i zboża
- jedna mała porcja płatków kukurydzianych na śniadanie,
- jedna do dwóch kromek pełnoziarnistego chleba każdego dnia.
Mięso, ryby, drób, jajka
- 30g do 60g mięsa, ryb, drobiu lub jedno jajko każdego dnia (usuwaj tłuste partie z mięsa, usuwaj skórę z drobiu. Przyrządzaj mięso przy pomocy małej ilości tłuszczu.
- Dobrym rozwiązaniem jest grillowanie, gotowanie na parze, przyrządzanie potraw w mikrofalówce lub gotowanie).
Produkty mleczne
- mleko i jogurty zawierają dużo kalorii, jednakże stanowią źródło wapnia, przez co należą do produktów zdrowych i ważnych. Dlatego dziennie należy spożywać do 480ml odtłuszczonego mleka lub niskotłuszczowego jogurtu oraz 30g sera.
Tłuszcze
- ogranicz spożycie tłuszczów do trzech lub czterech łyżeczek margaryny, masła lub oleju dziennie.
Napoje
- pij tyle niskokalorycznych napojów, ile potrzebujesz (jednak nie podczas posiłków),
- dozwolone napoje to:
- herbata lub czarna kawa z niskokalorycznym słodzikiem,
- woda,
- niegazowane napoje zawierające mało kalorii,
- bulion.
Jakich produktów powinno się wystrzegać?
Powinno się przede wszystkim unikać produktów, które zawierają zbyt dużo kalorii, a za mało składników odżywczych. Do takich produktów zaliczamy artykuły spożywcze, które zawierają dużo cukru: wysokokaloryczne napoje, syropy, ciastka, słodycze, dżem, marmoladę i miód. Drugim typem artykułów spożywczych, których powinniśmy się wystrzegać są produkty wysokotłuszczowe, takie jak: czekolada, naleśniki, chipsy i inne wyroby cukiernicze. Napoje gazowane mogą niekorzystnie przyczyniać się do powiększenia się zbiornika żołądka, dlatego lepiej ich unikać.
Co z alkoholem?
Alkohol jest kaloryczny, jak również wypłukuje z organizmu witaminy. Okazjonalny kieliszek wina lub innego napoju alkoholowego nie powinien zaszkodzić.
Jak mam postępować jedząc poza domem?
Zamawiaj tylko małe porcje, na przykład przystawki. Jedz wolno. Nie śpiesz się, kończ konsumować wtedy, kiedy robią to inni. Będąc w gościach wspomnij gospodarzom z wyprzedzeniem, że nie możesz spożywać dużych posiłków.
Czy jedząc z umiarem mogę spożywać wszystko?
Kiedy Twój żołądek odzyska formę po operacji, będziesz mógł/a spożywać większość produktów spożywczych, które nie będą powodować dyskomfortu. Jednak ze względu na to, iż możesz spożywać tylko małe ilości pokarmów, ważnym będzie skupiać się na tych produktach, które dostarczą Ci najwięcej wartościowych składników odżywczych. Odpowiednią dietę zalecą Ci chirurg i dietetyk. Jeśli spożywałaś/eś do tej pory dużo produktów zawierających cukier i tłuszcz, czy też piłaś/eś napoje wysokokaloryczne, system LAP-BAND może działać nieefektywnie.
Czy będę cierpieć na zaparcia?
Po przejściu zabiegu może nastąpić ograniczenie objętości wypróżnień, co jest zjawiskiem naturalnym, gdyż po zmniejszeniu spożycia, dostarczamy organizmowi mniej błonnika. Jednak zaparcia nie powinny generować większych problemów. W przypadku pojawienia się dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci zasugerować stosowanie lekkich środków przeczyszczających oraz picie dużej ilości wody. Zapotrzebowanie na spożycie wody może się wahać od 6 do 8 szklanek dziennie.
Teraz, kiedy już korzystasz z pomocy systemu LAP-BAND, powinnaś/nieneś być gotowa/y do przejęcia kontroli nad otyłością i nowym stylem życia. Aby opaska mogła efektywnie spełniać swoja rolę i służyć Ci przez cale życie, niezbędne jest Twoje zaangażowanie. Bardzo istotne jest, abyś postępował/a zgodnie z zaleceniami swojego chirurga i konsekwentnie współpracował/a z zespołem specjalistów. Ich zadaniem jest upewnienie się, że rozumiesz swoje obowiązki w postaci zaadoptowania i utrzymania nowych wzorców żywieniowych i nowego trybu życia.