Depilacja laserowa
Depilacja laserowa jest metodą trwałego usunięcia owłosienia dowolnej okolicy ciała, które następuje w wyniku uszkodzenia mieszków włosowych za pomocą intensywnego źródła światła o odpowiednio dobranych parametrach.
Wskazania do zabiegu
Depilację laserową poleca się osobom pragnącym trwale pozbyć się owłosienia oraz pacjentom z zaburzeniami endokrynologicznymi, w przebiegu których pojawia się nadmierne owłosienie (hipertrychoza, hirsutyzm). Zabieg poleca się również osobom z wrażliwą skórą, u których po innych metodach depilacji (woskowanie, golenie, depilacja mechaniczna bądź chemiczna) pojawiają się objawy odczynu zapalnego skóry w postaci zaczerwienienia, wysypki lub w przypadku występowania tendencji do wrastania włosów w skórę. Zabieg można przeprowadzać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn na każdej części ciała.
Zaletami zabiegu są poprawa komfortu życia, pożądany efekt kosmetyczny, wygoda i oszczędność czasu.
Zasada działania metody
Depilacja laserowa jest metodą trwałego usuwania owłosienia skóry przy użyciu urządzeń emitujących światło laserowe, czyli wiązkę światła spolaryzowanego o określonej długości fali lub też przy użyciu innych nowoczesnych urządzeń tzw. intensywnych źródeł światła (IPL). Nowoczesne systemy depilacji emitują wiązkę promieni świetlnych która przenika przez skórę, aż do mieszka włosowego, gdzie jest pochłaniana przez melaninę – barwnik skóry i włosów. Energia lasera niszczy cebulkę włosa, nie naruszając skóry, która jest podczas zabiegu chroniona przez specjalny system chłodzący. Aktywne chłodzenie sprawia, że zabieg nie jest bolesny, a impulsy lasera są odczuwane jako krótkie pieczenie. Czasami skórę schładza się także po zabiegu. Zniszczona cebulka włosa obumiera, a włos wysuwa się na zewnątrz w ciągu kilku dni. Pojawienie się po zabiegu na początkowo gładkiej skórze ostrych włosków nie jest odrostem, lecz wychodzeniem kikutów włosów z martwych cebulek. Depilacja laserowa trwale usuwa aktualnie rosnące włosy. Należy być świadomym, że część cebulek włosowych znajduje się w fazie tzw. ”uśpienia”, które podczas zabiegu nie są usuwane. Z tego powodu zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie w ostępach od 4 tygodni do 6 miesięcy. W dużej mierze jest to uzależnione od rodzaju skóry i włosów, ich liczby, koloru, depilowanej okolicy, gospodarki hormonalnej i wieku pacjenta. Pojawiające się po zabiegu nowe włoski są zazwyczaj cieńsze i mniej widoczne. Z góry nie da się przewidzieć liczby koniecznych zabiegów.
Przygotowanie do zabiegu
- skórę należy odpowiednio nawilżyć przed zabiegiem wypijając ok. 2,5 litra wody mineralnej kilkanaście godzin przed zabiegiem (zmniejsza efekty uboczne lasera)
- nie powinno się pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- 7-10 dni przed zabiegiem należy zaprzestać innych metod depilacji (woskowanie, pęseta , depilator mechaniczny)
- 7 dni przed zabiegiem włosy można ogolić (długość włosów przeznaczonych do depilacji powinna wynosić 1-2mm
- zabrania się opalania na słońcu oraz w solarium 1 miesiąc przed zabiegiem
- konieczne jest wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych skóry
- przed zabiegiem skórę należy umyć i niczym nie smarować
- przed zabiegiem powinna się odbyć konsultacja lekarska
Przebieg zabiegu
Każdy zabieg jest inny u każdego pacjenta a jego przebieg jest uzależniony od rodzaju skóry, depilowanej powierzchni, ilości, gęstości i koloru włosów oraz wrażliwości pacjenta. Przed każdym zabiegiem zarówno pacjent jak i lekarz zakładają specjalne okulary chroniące oczy przed promieniowaniem laserowym. Następnie wykonuje się test celem dobrania optymalnej, skutecznej energii lasera. Dopiero po teście wykonuje się zabieg na większej powierzchni skóry. Impulsy lasera pacjent odczuwa jako niewielkie pieczenie lub uszczypnięcie. W przypadku szczególnej wrażliwości możliwe jest znieczulenie skóry polegające na pokryciu miejsca poddawanego naświetlaniu znieczulającym kremem EMLA na godzinę przed zabiegiem. Ponadto nowoczesne urządzania laserowe mają własne systemy chłodzące. Czas trwania zabiegu jest uzależniony przede wszystkim od wielkości powierzchni depilowanej skóry i waha się od kilkunastu minut (np. w przypadku zabiegów na twarzy) do kilkudziesięciu minut a nawet 1-2 godzin (np. w przypadku depilacji dużych powierzchni jak uda, klatka piersiowa czy plecy).
Co się dzieje po zabiegu?
Zabieg nie wyłącza pacjenta z życia codziennego i bezpośrednio po nim można powrócić do swoich obowiązków. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i niewielkie pieczenie skóry, które szybko przemija. Bezpośrednio po zabiegu włoski pozostają w skórze, a w następnych dniach stopniowo się wysuwają, aż do całkowitego wypadnięcia.
Postępowanie po zabiegu
- po zabiegu można myć skórę wodą oraz mydłem
- można stosować dotychczasowe kosmetyki
- nie powinno się stosować leczniczych maści i zasypek bez konsultacji z lekarzem
- w przypadku wystąpienia działań ubocznych skontaktować się z lekarzem prowadzącym
- nie wolno opalać skóry poddanej depilacji laserowej przez okres minimum 4 tygodni
- przez 1 miesiąc po zabiegu i w czasie serii zabiegów należy stosować kremy z filtrami przeciw promieniowaniu UVA i UVB (tzw. blokery)
- między kolejnymi zabiegami laseroterapii nie powinno się stosować innych metod depilacji, które mogą zmniejszyć skuteczność depilacji laserowej
- włosy można golić
- po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza
Częstotliwość zabiegów
Zabiegi powtarza się w odstępach kilkutygodniowych w zależności od depilowanej okolicy i szybkości odrastania włosków.
Przeciwwskazania do zabiegu
- po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza
- opalona skóra (opalenizna słoneczna, solarium, samoopalacze), opalenizna zmniejsza skuteczność depilacji oraz może być przyczyną wystąpienia oparzeń i przebarwień
- IV, V i VI fototyp skóry
- bliznowce
- obniżenie krzepliwości krwi, zaburzenia krzepnięcia
- cukrzyca
- padaczka
- ciąża
- stosowanie leków powodujących zwiększoną wrażliwość skóry na światło
Efekty uboczne i niepożądane
Każdemu zabiegowi może towarzyszyć większa lub mniejsza bolesność w postaci pieczenia lub nieznacznego kłucia. Czasami występuje rumień z niewielkim obrzękiem okołomieszkowym, który może utrzymywać się przez kilka dni. Ustępując może w rzadkich przypadkach pozostawić przebarwienia lub odbarwienia skóry, które nie są trwałe, jednak mogą pozostać przez kilka tygodni.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych
- należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym
- nie stosować leczniczych maści i zasypek bez konsultacji
- unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca przez kilka dni
- zastosować bardzo łagodne kremy nawilżające
- ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV i inne drażniące czynniki środowiska zewnętrznego